ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-18

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Koza, szemel i płaczący Jezusek

Zobacz serwis fotograficzny

W większości naszych domów pochowano już świąteczne ozdoby, a choinki powędrowały na śmietnik (te z lasu) albo na strych (te z plastiku), kiedy z Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie mogliśmy poczuć raz jeszcze świąteczny nastrój. Trzynastego stycznia, choć był to piątek, nikt nie myślał tu o czarnych kotach, złych wróżbach i pechu. Tradycyjne spotkanie z Patronami - Polakami spod Znaku Rodła przebiegło bez większych zakłóceń, a tych mniejszych nie przypisywaliśmy siłom nadprzyrodzonym, ale o tym za chwilę... W spotkaniu, jak co roku, wziął udział Jego Ekscelencja Arcybiskup Edmund Piszcz. Jego pełne ciepła i pasterskiej troski życzenia zapadły nam głęboko w serca. Przybyli także: Prezydent Olsztyna pan Czesław Jerzy Małkowski,, Proboszcz parafii św. Józefa - Ksiądz prałat Bronisław Siekierski, Wicekurator pan Waldemar Żakowski, Starszy inspektor Wydziału Edukacji i Sportu pan Ryszard Krępuła, a także przedstawiciele zakładów szkolących młodzież i rodzice naszych uczniów. Najbardziej oczekiwanymi przez młodzież i pedagogów gośćmi byli oczywiście nasi Patroni. Nie zawiedli nas, przybyli by wspólnie z nami dzielić radość świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wśród naszych Patronów jest pan Roch Mackowicz, który wraz z żoną otrzymał w roku ubiegłym papieski medal Pro Pontifice et Ecclesiae. Były gratulacje dla państwa Mackowiczów oraz wzruszające wspomnienia pani Anny Mackowicz, która powróciła myślami do pierwszego spotkania z przyszłym mężem,
do miejsc i spraw, które ich połączyły.

Następnym punktem spotkania opłatkowego był występ zespołu Soli Deo Gloria - alumnów Wyższego Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum. Zespół zaprezentował program złożony zarówno z tradycyjnych, znanych wszystkim kolęd, jak i mniej znanych, ale jakże lubianych pastorałek. W śpiew najbardziej rytmicznej pt. Hejże ino dyna, dyna włączyła się młodzież, nauczyciele i goście. Ci, którzy nie pamiętali słów, wybijali rytm głośnym klaskaniem. Alumni zebrali zasłużone brawa, po czym rozpoczęły się jasełka.

Świąteczny nastrój stwarzała dekoracja, której najbardziej popularnym elementem była ... koza. Została wypożyczona na ten dzień od babci naszej uczennicy Małgosi, pani Gertrudy Rutkowskiej z Dywit, za co serdecznie i z głębi kochających żywą przyrodę serc dziękujemy. Początkowo nieco spłoszona, szybko przystosowała się do nowych warunków. Chętnie pozowała do zdjęć, skubała siano, marchewkę, próbowała stojącej obok choinki, a także kubraka pani Jadwigi Sawicz, która na czas spotkania przybrała rolę pastuszka i czuwała nad brodatą ulubienicą. Pozostali aktorzy biorący udział w przedstawieniu, kryli się tymczasem za kulisami. Od czasu do czasu słychać było stamtąd dziecięcy głosik. No cóż, nad tym aktorem nie zawsze można było zapanować. Nie pomagał fakt, że reżyserem była mama � pani Izabela Radek-Beczak. Dwuletni Kubuś, syn pani Izy troszkę znudzony zbyt długim oczekiwaniem za kulisami, usiłował wydostać się w ciekawsze rejony, które jednak, podczas finałowej sceny nie bardzo mu się spodobały. Uczniowie kl. I LPS - Ewelina Rudzińska, grająca Maryję i Rafał Fidurski - Józef mieli trochę kłopotów z płaczącym Kubusiem-Jezuskiem, ale czyż mały Jezus nie płakał w betlejemskiej stajence? Pewnie płakał, wszak był dzieckiem.

Przygotowane w tym roku jasełka nawiązywały do folkloru warmińskiego. Przypominały niektóre ze zwyczajów, np. adwentowy wieniec z czterokolorowymi wstążkami, pasterzy odwiedzających domy z brzozowymi gałązkami oraz chodzenie z szemlem. W rolach Warmiaków i Warmianek w pięknych, ludowych strojach wystąpili: pani Bogna Daukszewicz i Mariola Dziekanowska z kl. I LPEA a oraz Michał Pniewski i Paweł Trusielewicz z kl. I TE a. Z szemlem � drewnianym końskim łbem brykał po scenie uczeń kl. I TE b Łukasz Woźniak. Ten zwyczaj był praktykowany na Warmii w dzień Wigilii. Z szemlem chodziły dwie lub trzy ubrane na biało osoby. Odwiedzały domy sąsiadów, dając krótkie przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej i zbierając datki. Na naszej scenie wraz z szemlem pojawił się także Żaczek � ks. Stanisław Dźwil i Anioł � pan Tadeusz Błażewicz. Prowadząc zabawny dialog wprowadzili do naszych jasełek wątek humorystyczny. Potem byli Pasterze (Janek Jegliński i Artur Berk z kl. I TE b oraz Andrzej Preweda z kl. I TE a) i przybywający do nich Pielgrzym: pan Piotr Knaf. Nie mogło się obyć bez sceny bardziej dramatycznej. Ta rozegrała się u Heroda, którego zapalczywość świetnie oddał uczeń kl. I TH b Adam Sordykowski. Oklaski i uznanie zyskały także panie: Joanna Szłyk i Małgorzata Kozuń kreujące Uczonych w Piśmie. Jak co roku, do Heroda przybyli także Trzej Królowie. W tej roli wystąpiły panie: Małgorzata Topolewska-Micek, Beata Mocarska i Katarzyna Cichońska.

Kiedy wszyscy przyszli do stajenki, którą tym razem była chata warmińska, by pokłonić się płaczącemu Jezuskowi, rozległy się gromkie i jak najbardziej zasłużone oklaski. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele już zaczynają odliczać dni do następnych jasełek. Wspólna praca nad przedstawieniem jest bowiem świetną okazją do stworzenia przyjaznych relacji miedzy uczniami a nauczycielami, którzy na co dzień zajmują miejsca po różnych stronach biurka.

Nad organizacją jasełek, dekoracją, strojami i atmosferą czuwały panie katechetki: Izabela Radek-Beczak i Renata Banaszczyk.

Renata Banaszczyk           

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005