ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-18

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Spotkanie opłatkowe w Zespole Szkół
Ekonomiczno-Handlowych

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych 12 stycznia 2007 r. przeżywaliśmy spotkanie opłatkowe z Patronami Szkoły – Polakami spod znaku Rodła. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in. Ksiądz Arcybiskup dr Edmund Piszcz Metropolita Warmiński - senior, Ksiądz Prałat Bronisław Siekierski – proboszcz parafii św. Józefa,  przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Wszystkich zebranych gości, nauczycieli i uczniów przywitał  dyrektor  szkoły  Krzysztof Iwulski. W swoim przemówieniu nawiązał do Świąt Bożego Narodzenia mówiąc: To czas spotkań w gronie rodzinnym. To rodzinna wigilia przy wspólnym stole, to prezenty pod choinką i ciepło domowego ogniska. Zdawać by się mogło, że jest to zupełnie inny świat od tego, jaki na co dzień spotykamy w szkole. A to przecież od nas wszystkich zależy czy atmosfera ciepła i spokoju będzie dla nas codziennością (...) I choć dawno to było, to każdy z nas pamięta, czeka na tę chwilę. Chrystus się narodził, by dać nam zbawienie, żeby każdy z nas mógł spokojnie żyć.

Następnie życzenia bożonarodzeniowe złożył Ksiądz Arcybiskup wspominając o Rodłakach: Rodłacy swoim życiem dali świadectwo, że tą Polskę kochali. Chodzi o to, aby tę miłość okazywać czynem, życiem (...) Istnieje ta wartość, którą nazywamy nadzieją, a nadzieja zależy od tego w kim ją pokładamy (...) Dzielenie się opłatkiem niech będzie znakiem, że dzielimy się wartościami: miłością, dobrem, nadzieją i mogę wtedy zapytać: w czym Ci mogę pomóc?

Potem Ksiądz Arcybiskup, Dyrektor Szkoły, przedstawiciel Rodłaków, pani wizytator, przedstawiciel Rady Rodziców i uczeń symbolicznie podzielili się opłatkiem.

Największą atrakcją spotkania opłatkowego były jasełka, w których występowali nauczyciele wraz z uczniami. Spektakl rozpoczął się oczekiwaniem adwentowym i na scenie pojawili się przedstawiciele różnych kontynentów, którzy zapalali świece na wieńcu adwentowym. Później aniołki ogłosiły radosną wieść pasterzom. Ożywienie wprowadził król Herod, prowadząc ciekawy dialog z diabłem. Maryja z Józefem i Dzieciątkiem wnieśli wiele ciepła i radości. Aplauz publiczności wzbudziło pojawienie się Trzech Króli, w których role wcielili się nauczyciele. Jasełka wszyscy widzowie oglądali z zapartym tchem i radością. Tak zakończyła się pierwsza część spotkania.

W świetlicy  szkolnej miała miejsce Wieczerza, która rozpoczęła dzieleniem się opłatkiem. Wszyscy zasiedli do stołu próbując potraw wigilijnych.

Spotkanie służyło pielęgnowaniu tradycji oraz umacnianiu więzi społeczności szkolnej z Patronami Szkoły, Kościołem i władzami miasta.

 Ks. Stanisław Dźwil

FOTO - spotkanie opłatkowe

FOTO - jasełka

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005