ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2014-05-09

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Relacja z wycieczki do redakcji „Gazety Olsztyńskiej”

 

16 kwietnia minęła 128. rocznica druku pierwszego wydania „Gazety Olsztyńskiej” i w związku z tym 24 kwietnia 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczyciela-bibliotekarza, pani Bogny Daukszewicz, wzięła udział w wycieczce do redakcji tego najważniejszego olsztyńskiego dziennika. Wpisywała się ona w kontynuowany przez szkolną bibliotekę cykl wycieczek, podczas których młodzież ZSEH poznaje lokalne media.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkolnym uczniowie zwiedzili siedziby radia Olsztyn i TV Olsztyn, w związku z 60-leciem ich istnienia. Ponadto wyjście to odbyło się w ramach szkolnych obchodów Dnia Książki, który przypada 23 kwietnia.

Uczestników wycieczki i opiekunkę przywitał w imieniu całego zespołu gazety pan Wojciech Katarzyński, dziennikarz, który był także naszym przewodnikiem.

Pan Katarzyński przedstawił nam historię powstania „Gazety Olsztyńskiej”, sylwetkę jednego ze jej współtwórców, Andrzeja Samulowskiego, pierwsze miejsce wydawania gazety – miejscowość Gietrzwałd, oraz powody, dla których gazeta powstała.

Opowiadane przez niego anegdoty w sposób prosty, a zarazem zapadający w pamięć, przybliżyły nam sposób, w jaki dziennikarze najczęściej zdobywają materiały do pisanych przez siebie artykułów. Z lekcji tej wynika wniosek, że dziennikarze obserwują otaczającą ich rzeczywistość i opisują te zdarzenia, które wydają im się ciekawe i warte przedstawienia. Jedna z takich anegdot dotyczyła zauważonego pewnego deszczowego dnia na ulicy kolorowego i fantazyjnie ozdobionego parasola, pod którym skrywała się jego twórczyni. Nasz przewodnik postanowił porozmawiać z właścicielką parasola. Z rozmowy dowiedział się, że kobieta sama projektuje i wykonuje podobnie zdobione cuda. I tak powstał potem artykuł.

Pan Katarzyński wyjaśnił nam różnicę między dziennikarzem a redaktorem.

Dziennikarz to osoba, która zbiera ciekawe, ważne informacje z regionu, kraju i świata, a następnie opisuje te, które wydały się szczególnie interesujące. Natomiast redaktor to osoba, która zapoznaje się z dostarczonymi przez dziennikarzy artykułami, prasowymi notatkami, dokonuje ich opracowania i doboru do danego wydania gazety.

Nasz spacer po redakcji „Gazety Olsztyńskiej” rozpoczęliśmy od archiwum, w którym gromadzone są wszystkie wydania pisma. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym mają swoje stanowiska pracujący w gazecie dziennikarze, tam mieliśmy możliwość rozmowy z panem Zbigniewem Szymulą, dziennikarzem sportowym, na temat jego pracy. W trakcie wycieczki mieliśmy możność obserwacji posiedzenia komitetu redakcyjnego, który pracował nad kolejnym numerem.

W dzisiejszych czasach gazeta ukazuje się nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. „Gazecie Olsztyńskiej” podlegają również następujące internetowe portale: www.wm.pl, www.orientacja.pl, www.gramy.pl, www.kto.wm.pl, www.familie.pl oraz „Dziennik Elbląski”. Ponadto dwa razy w tygodniu ukazuje się bezpłatna gazeta „Nasz Olsztyniak”. Wymienione media podają informacje z regionu dotyczące różnych dziedzin: kultury, rozrywki, sportu, przedstawiają relacje z ciekawych i ważnych wydarzeń.

Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy drukarnię, w której powstaje wersja papierowa gazety, czyli ta najbardziej tradycyjna jej forma. Drukowana jest ona na papierze makulaturowym, z wykorzystaniem nowoczesnych, sterowanych komputerowo, maszyn drukarskich.

Wycieczka stworzyła możliwość zorganizowania warsztatów dziennikarskich dla uczniów naszej szkoły w następnym roku szkolnym.

Uczestnicy wycieczki podziękowali panu Katarzyńskiemu za pokazanie siedziby gazety od środka i na jego ręce złożyli ozdobny karnet z życzeniami dla wszystkich pracowników „Gazety Olsztyńskiej”.

Bogna Daukszewicz        

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005