ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2014-04-25

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Konkurs recytatorski poezji
Marii Zientary-Malewskiej i Adama Mickiewicza

15 kwietnia 2014 r. odbył się w naszej szkole uroczysty konkurs recytatorski twórczości Marii Zientary-Malewskiej i Adama Mickiewicza. Organizatorki konkursu, pani Anna Synowczyk i pani Edyta Piłat-Pętlicka, dokładały wszelkich starań, aby zachęcić młodzież do delektowania się poezją polską. Uczestnicy zmagań, poświęcając swój czas i dzielnie przygotowując się do recytacji, przypomnieli wiersze wielkiej Warmianki, orędowniczki polskości na Warmii i Mazurach – Marii Zientary-Malewskiej i polskiego Wieszcza wszech czasów – Adama Mickiewicza. Uczniowie ucieszyli słuchaczy strofami o urodzie polskiej ziemi, ofiarności jej ludu i patriotyzmie.

Jury w składzie: Ewa Cwalina, Edyta Chodań, Agnieszka Kostrzewa i Edyta Piłat-Pętlicka, najbardziej urzekło wystąpienie Barbary Jakubowskiej z klasy II TOR (technik organizacji reklamy), która przygotowała fragment tekstu „Pana Tadeusza” ks. I „Gospodarstwo”. Wygłosiła go z niebywałą delikatnością, nienaganną dykcją, rozbudzając wyobraźnię wszystkich zgromadzonych. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio: Dominika Szwaradzka z klasy II TOR (technik organizacji reklamy) w przejmującym utworze „Ręce” M. Zientary-Malewskiej i Katarzyna Siemiątkowska z klasy II TH (technik handlowiec), która upoetyzowała utwór „Zakwitły lipy” Malewskiej.

Konkurs, który zaszczyciła swoją obecnością pani dyrektor Liliana Gerszberg, był doskonałą okazją do tego, aby zapoznać się nie tylko z twórczością Marii Zientary-Malewskiej i Adama Mickiewicza, ale i z faktami z życia poetów, które przybliżyła współorganizatorka pani Anna Synowczyk.

Wszystkich zachwyciła oprawa plastyczna sali, którą w postaci zwiewnych motylków, żywych kwiatów i informacji o poetach przygotowała znana z zamiłowania do sztuki pani Edyta Chodań.

Uznanie dla laureatki, podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu i osobom zaangażowanym w jego organizację niech wyrażą słowa poety Percy'ego Shelleya: Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku.

Anna Synowczyk     
Edyta Piłat-Pętlicka     

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005