ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2014-02-28

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Zanim Bóg zdmuchnie świeczkę...

20 lutego 2014 roku maturzyści oraz uczniowie klas III TI i II TOR naszej szkoły obejrzeli przedstawienie pt. „Żyd na beczce” w reżyserii Marka Tercza. To spektakl na motywach książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Aktorzy w niekonwencjonalny sposób przybliżyli młodzieży problematykę holocaustu oraz sens powstania w getcie warszawskim.

Marek Tercz tak wypowiedział się na temat sztuki: Czy nasza wyobraźnia i nasza wrażliwość jest w ogóle w stanie przełknąć ten rodzaj psychicznej cykuty, którą Hanna Krall w ślad za wspomnieniami Marka Edelmana podaje nam w „Zdążyć przed Panem Bogiem”? Czy rozmiar przekraczający granice ludzkiej wytrzymałości oraz nieustanne balansowanie na granicy moralnego ryzyka nie wzbudza w nas podejrzenia, że to wszystko zdarzyło się w jakiejś makabrycznej bajce albo śnie, z którego można jednak się obudzić. Ale nie ma żadnej bajki…ani snu…ani fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. I to wcale nie tak dawno… .

Uczniowie na początku ze spokojem oglądali spektakl, ale z każdą chwilą byli coraz bardziej przerażeni i wstrząśnięci tym, co człowiek potrafi zrobić z innym człowiekiem.

Anna Synowczyk    

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005