ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2013-06-12

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Mikołaj Kopernik na nowo odkryty

29 maja 2013 r. w naszej szkole miało miejsce ciekawe wydarzenie. W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali i zaprezentowali spektakl przedstawiający scenki z życia wielkiego polskiego astronoma. A wszystko to za sprawą potrójnego jubileuszu związanego z postacią tego wybitnego człowieka epoki Odrodzenia. W tym roku bowiem obchodzimy 540. rocznicę urodzin, 470. rocznicę śmierci i również 470. rocznicę wydania najważniejszego z dzieł Kopernika – O obrotach sfer niebieskich. Wśród zaproszonych i przybyłych na obchody gości byli panowie Ryszard Krępuła, reprezentujący Urząd Marszałkowski, i Krzysztof Bukowski, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych, oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół wraz z nauczycielami: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 13, Gimnazjum nr 10, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych oraz Zespołu Szkół Samochodowych.

Jak już wcześniej wspomniałam, zgromadzeni na uroczystości mieli możność zapoznać się z życiem i dziełem Kopernika przedstawionymi w formie krótkich, często zabawnych scenek, które w przystępny sposób przybliżały młodym widzom dokonania astronoma. Pomysłodawczynią takiego sposobu przedstawienia postaci Mikołaja Kopernika była pani Katarzyna Podchul, która także przygotowała z uczniami klasy III TE scenkę historyczną o obronie Olsztyna. W uczniowskim spektaklu Kopernik zaprezentował się odbiorcom nie tylko jako astronom, ale także jako kartograf, medyk, ekonomista, a także dowodzący obroną Olsztyna przed Krzyżakami. Opowieść o wielkim astronomie przeplatana była przygotowaną przez pana Piotra Knafa prezentacją multimedialną, która ukazywała piękno szlaku miast kopernikowskich, zaś uczeń kl. III TI, Grzegorz Szymczak, opracował prezentację miejsc, z którymi związany był Kopernik, jak choćby uniwersytety, na których zgłębiał wiedzę astronomiczną (Kraków), prawniczą (Bolonia), medyczną (Padwa). Uczniowie w przystępny sposób wyjaśniali najważniejsze z ogłoszonych przez Kopernika teorii: heliocentryczną w dziedzinie astronomii oraz prawo złego pieniądza w dziedzinie ekonomii.

Ponadto nie brakowało ciekawostek dotyczących np. prawdopodobnego wyglądu Kopernika odtworzonego na podstawie badania jego DNA. Porównano włosy znalezione w księdze należącej do astronoma ze szczątkami odnalezionymi we fromborskiej katedrze Słuchacze dowiedzieli się także, że z osobą astronoma kojarzony jest pomysł smarowania chleba tłuszczem, co pozwalało zauważyć zanieczyszczenia na pieczywie, jeśli upadło ono na podłogę.

Uczniowski spektakl wzbogacony został tańcem renesansowym w wykonaniu uczennic z klasy II C: Ilony Bałdygi, Justyny Jankowskiej, K. R. i Magdaleny Sasin. Dziewczęta przygotowała i dokonała doboru ich strojów w duchu epoki pani Jolanta Piotrowicz.

Dziełem pani Piotrowicz było też przygotowanie tańca Ziemi i Słońca, obrazującego teorię heliocentryczną, a pani Elżbieta Stużyńska wykonała przepiękny kapelusz w formie słońca, w którym występowała jedna z uczennic. Oprawę muzyczną spektaklu przygotował pan Tadeusz Pacer.

W rolę Mikołaja Kopernika wcieliło się dwóch uczniów naszej szkoły: Dawid Domański z klasy I TR oraz Michał Wiśniewski z klasy II TH. Narrację prowadziły: Anna Kłopotowska z kl. III TE i Kamila Wołowiec z kl. III TH. Służącą grała Izabela Kubaczyk z kl. I TR, zaś balladę o Koperniku skomponował i przedstawił uczeń klasy I TL Maciej Petliński. W potrójnej roli: chorych, paparazzi i rycerzy zobaczyliśmy uczniów z klasy III TE, a kurtyną zajął się Dawid Wasilewski, uczeń klasy II TH.

Obsługę techniczną sprawowali uczniowie: K. S. z kl. III TI – multimedia, P. B. z kl. I TR i Grzegorz Szymczak z kl. III TI – fotoreporterzy, Michał Nyga z kl. III TI – operator kamery video, G. G. z kl. II TI, Denis Bodalski i Damian Ewertowski z kl. III TI – nagłośnienie przedstawienia.

Swój merytoryczny wkład w powstanie tego przedsięwzięcia mieli ponadto następujący nauczyciele: Ewa Cwalina, Agnieszka Kostrzewa, Anna Synowczyk – opracowały biografię uczonego, Beata Kaczmarska przygotowała scenkę przedstawiającą Kopernika jako medyka; Małgorzata Topolewska-Micek i Elżbieta Piaskowska przybliżyły jego ekonomiczne osiągnięcia jako administratora dóbr kościelnych. Bogna Daukszewicz, wspólnie z panią Katarzyną Podchul, koordynowała całe przedsięwzięcie, ponadto była osobą prowadzącą spektakl oraz wykonała część rekwizytów.

Podziękowania należą się także pracownikom technicznym szkoły, panom Piotrowi Rosiakowi i Bogdanowi Jóźwiakowi za wykonanie straganu i mieczy na potrzeby spektaklu.

Apetycznym dopełnieniem uroczystości był poczęstunek składający się z toruńskich pierników, których sponsorem było PSS SPOŁEM.

Na zakończenie chciałabym przypomnieć, jakie przedsięwzięcia w związku z Rokiem Kopernika podjęto i przeprowadzono w naszej szkole, oraz jakie są jeszcze planowane.

Dotychczas nasza młodzież, pod kierownictwem pani Katarzyny Podchul, wzięła udział w ogólnopolskim konkursie historyczno-plastycznym na komiks Życie i dzieło Mikołaja Kopernika zorganizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. 29 maja 2013 r. odbyła się opisywana powyżej impreza Scenki Kopernikańskie.

W dniach 14 – 16 czerwca 2013 r. uczniowie naszej placówki, pod opieką pani Iwony Cybulskiej, wezmą udział w zjeździe szkół kopernikańskich, który odbędzie się w trzech miastach: Olsztynie, Toruniu i Chełmnie. 19 czerwca gościć będziemy znawcę życia wielkiego astronoma, pana Pawła Błażewicza, na co dzień pracownika Muzeum Warmii i Mazur, który przybliży nam życie codzienne w Olsztynie w czasach Mikołaja Kopernika. Organizatorką tego spotkania jest .pani Bogna Daukszewicz.

Bogna Daukszewicz         

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005