ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2013-03-25

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Uczniowskie refleksje z wycieczki do Radia Olsztyn

Instytucja radia nadal pozostaje fundamentem w dostarczaniu informacji oraz dobrej muzyki. I mogłem się w tym utwierdzić, zwiedzając rozgłośnię Radia Olsztyn.

Grupa uczniów z naszej szkoły miała możliwość poznania od wewnątrz sposobu funkcjonowania tej instytucji. Naszym przewodnikiem został pan Krzysztof Szafryński pracujący w dziale technicznym.

Myślę, że pierwszą rzeczą, która rzucała się w oczy, były oczywiście złote płyty muzyczne wiszące na ścianie jednego z korytarzy. Pomieszczenie rozgłośni, do którego zaprowadzono nas w pierwszej kolejności, nosiło nazwę amplifikatornia. W gruncie rzeczy, z tego, co udało mi się wysłuchać, zrozumiałem, że odpowiada ono za kierowanie technicznym procesem emisji programu radia i jego kontrolę. I tak właśnie wyglądało – całe szafy elektroniki odpowiadającej za sygnał. Ciekawy jest fakt, że sama emisja jest automatyczna, gotowe audycje zostają odtworzone, kiedy zajdzie potrzeba albo nadejdzie „ich czas”. Wycieczka była również wspaniałą okazją, żeby zobaczyć nagranie na żywo takiego programu, który poddawany jest natychmiastowej obróbce przez operatora konsoli dzięki wciśnięciu paru guzików i przesunięciu z niemal chirurgiczną precyzją kilka razy myszą po ekranie. Nawiasem mówiąc, audycją, której nagrywania byliśmy świadkami, był program pt. Pory Norbiego prowadzony przez popularnego olsztyńskiego piosenkarza” Jednak to Pro-Studio, czyli miejsce, gdzie tworzy się muzykę, wywarło na mnie największe wrażenie. Sama przestrzeń służąca do nagrywania zachwyca – przeszklona ściana i pomieszczenie z największym mikserem muzycznym w Polsce. Nie wspominając już o tym, że niejedna gwiazda tam zawitała, aby nagrać płytę. Myślę, że bardzo ciekawym doświadczeniem było zobaczyć radio od środka i poznać pracujących tam ludzi, którzy stawiają swoją pracę ponad wszystko inne.

Paweł Lasota, kl. IV TI      

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005