ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2012-03-30

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Na niebiesko dla autyzmu

Światowy Dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS (więcej na www.un.org).

Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 300. Niektóre badania wskazują, iż nawet 1% populacji może być dotknięty całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, w tym autyzmem (więcej na www.cdc.gov/autism).

Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że liczba dzieci u których wykrywany jest autyzm wzrasta.

Celem globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko” jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu oraz problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem.

2 kwietnia 2012 roku, w dniu obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.

W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów, znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych.

W tym roku do projektu zaprosiliśmy szereg firm i instytucji. Na niebiesko zaświecą się m.in. Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Żyrafa w Chorzowskim Parku. Symbol akcji będzie eksponowany na budynku Rondo1 w Warszawie.. W przedsięwzięcie włączą się także A. Blikle, E. Wedel, Dworzec Centralny, LIM Joint Venture i inne. Celebrowanie 2 kwietnia rozpoczniemy od oficjalnego otwarcia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wciąż spływają deklaracje uczestnictwa w akcji na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

Sposoby zaangażowania:

  • oświetlenie budynku firmy, instytucji na kolor niebieski;

  • zaakcentowanie niebieskiego koloru w swoim ubraniu;

  • umieszczenie logo akcji w profilu/fanpage na Facebooku, stronie internetowej, w stopce e-mail.

  • zapraszamy także do realizowania własnych pomysłów!

Więcej informacji na

www.synapsis.org.pl

www.facebook.com/fundacja.synapsis

Tekst zamieszczony na www.synapsis.waw.pl/index.php/zaangazuj-sie/kampanie-i.../545

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005