ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2012-01-05

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Obchody 100. rocznicy założenia Banku Ludowego
w Olsztynie

W listopadzie br. minęła 100. rocznica założenia w Olsztynie Banku Ludowego, którego historia nieodmiennie powiązana jest z działalnością Związku Polaków w Niemczech. Z tej okazji 15 grudnia 2011 r. młodzież naszej szkoły z klasy 3 TL (technik logistyk) wraz z nauczycielem historii, panią Katarzyną Podchul, udała się do Domu Gazety Olsztyńskiej, gdzie wzięła udział w lekcji muzealnej pt. „Gazeta Olsztyńska kronikarzem życia polskiej Warmii”. Uczniowie zwiedzając wystawę i uczestnicząc w lekcji, przypomnieli sobie treści związane z Rodłem i Rodłakami – patronami naszej szkoły.

W ramach tychże obchodów rocznicowych 20 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z historykiem i Rodłakiem – panem doktorem Janem Chłostą. Uczestniczyła w nim młodzież z klas IV, która w bieżącym roku szkolnym ukończy szkołę i będzie w życiu dorosłym propagować idee Rodła. Tematem spotkania była historia Związku Polaków w Niemczech oraz dzieje Banku Ludowego w Olsztynie. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie propolską aktywność Rodłaków na Warmii oraz poznać historię działalności Banku Ludowego, który założony 11 listopada 1911 r. funkcjonował aż do września 1939 r., kiedy władze hitlerowskie zawiesiły jego działanie. Dzięki takim żywym lekcjom historii Prawdy Polaków spod Znaku Rodła trwają w pamięci naszej młodzieży.

Katarzyna Podchul         

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005