ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-12-09

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Magia ziół

10 listopada 2011 r. społeczność uczniowska Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowpo raz kolejny gościła panią Elżbietę Kaczmarek, etnografa z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Tym razem tematem spotkania była „Magia ziół”. Jak sam tytuł wskazuje, że dotyczyło ono miejsca ziół i roślin w ludowej tradycji mieszkańców Warmii i Mazur oraz innych dawnych ludów Europy, które to tradycje wzajemnie się przenikały.

Spotkanie to stało się także doskonałą okazją do podsumowania zakończonego 7 listopada br. konkursu czytelniczego ze znajomości sagi Zmierzch Stephenie Meyer. Półfinał rozegrany został 24 października 2011 r., a jego formuła nawiązywała do popularnego przed laty telewizyjnego turnieju „Koło fortuny”. Prowadzącymi tę część konkursu były Aneta Śniadach i Kinga Winnicka, uczennice klasy II TH (technik handlowiec). Konkurs swą obecnością zaszczyciła pani wicedyrektor Liliana Gerszberg.

Zarówno spotkanie z panią Elżbietą Kaczmarek, jak i konkurs wpisały się w obchodzony po raz pierwszy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywający się corocznie w październiku.

W zmaganiach czytelniczych wzięło udział pięć drużyn trzyosobowych, czyli piętnastu uczestników z różnych klas. Fundatorem nagród za poszczególne miejsca oraz nagród pocieszenia była Rada Rodziców działająca przy naszej szkole. Ponadto wszyscy otrzymali dyplomy. Ich autorem jest Michał Nyga, uczeń klasy II TI (technik informatyk), który wykonał także plakat promujący konkurs.

Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce:

1. Marlena Koksa, kl. III TL

2. Emilia Połoniewicz, kl. III TL

3. Andrzej Stachowiak, kl. II TI

II miejsce ex aequo:

1. Dorota Jucha, kl. IV TEB

2. Danuta Skirca, kl. IV TEB

3. Kamila Trzcińska, kl. IV TEB

4. Anna Jankowska, kl. IV TEB

5. Marta Michalak, kl. IV TL

6. Karolina Niesiobędzka, kl. IV TL

III miejsce:

1. Małgorzata Kaim, kl. IV TL

2. Agnieszka Nowicka, kl. IV TL

3. Justyna Sobolewska, kl. IV TL

Pozostali uczestnicy konkursu to:

1. Martyna Murawska, kl. II TH

2. Kamila Wołowiec, kl. II TH

3. Martyna Woźniak, kl. II TH

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Jurorkami konkursu były panie Edyta Piłat-Pętlicka oraz Magdalena Marek, reprezentujące grono pedagogiczne, oraz uczennice klasy IV TH Kamila Szymaniak i Małgorzata Błońska jako przedstawicielki społeczności uczniowskiej. Obowiązki przewodniczącej jury sprawowała pani Bogna Daukszewicz.

W spotkaniu uczestniczyły następujące klasy wraz z nauczycielami prowadzącymi w tym czasie lekcje: II TH (technik handlowiec), III TL (technik logistyk), IV TE „B” (technik ekonomista), IV TL (technik logistyk).

Po części zamykającej podsumowanie konkursu czytelniczego swoją, jak zawsze ciekawą, opowieść o ziołach, ich symbolice i magii rozpoczął nasz gość – pani Elżbieta Kaczmarek. Z interesującego wykładu mogliśmy m.in. dowiedzieć się, jaki to oryginalny środek antykoncepcyjny jeszcze do niedawna zachował się na Śląsku. Kobieta, by ustrzec się niechcianej ciąży, zawieszała na krzaku czarnego bzu ulepioną z ciasta figurkę dziecka, mówiąc jednocześnie: „ Noś za mnie, a ja będę kwitła za ciebie”.

Wśród innych roślin znaczenie magiczne miała przytulia chroniąca przed złymi mocami, które nie miały dostępu do człowieka mającego tę roślinę przy sobie. Znaczenie czarodziejskie przypisywano także jednemu gatunkowi paproci (rosnącemu jesienią). Nosi ono ludową nazwę „nasięźrał” i odgrywa ważną rolę w magii miłosnej – dziewczęta zrywały tę roślinę ze słowami: „ Nasięźrale, rwę cię śmiele, pięcią palcy, szóstą dłonią. Niech się chłopcy za mną gonią”. Wierzono, że jest to niezawodny środek na zwabienie zalotników. Ogromne znaczenie w wierzeniach i magii ludowej miała także jemioła. Była świętą rośliną Celtów. W mitologii skandynawskiej grotem wystruganym z jemioły Hodr, bóg nocy, zabił swojego brata, boga światłości Baldera, powodując tym koniec świata. W Polsce jemioła zbita z sosny obuchem siekiery w Wigilię Bożego Narodzenia i pochwycona nim spadnie na ziemię, włożona wraz z woskiem do uli, miała zapewniać obfitość miodu. Jemioła zatknięta za belkę stropową zapewniała zdrowie domownikom, a jej jagody podawano bezpłodnym kobietom. Zainteresowanym tematem polecam następującą stronę internetową: http://www.domwarminski.pl/content/view/604/791.

W podziękowaniu za ciekawy wykład pani Elżbieta Kaczmarek obdarowana została bukietem herbacianych róż i z ochotą przyjęła ponowne zaproszenie na spotkanie z uczniami ZSEH. Osobą odpowiedzialną za przebieg spotkania był nauczyciel bibliotekarz Bogna Daukszewicz, z którą ściśle współpracowały panie Edyta Piłat-Pętlicka i Magdaleną Marek. Za fotografowanie imprezy w jej I etapie odpowiadała uczennica klasy II „A” (zasadnicza szkoła zawodowa – sprzedawca) Patrycja Poerschke, w II zaś – Kamila Wołowiec z klasy II TH (technik handlowiec). Dziękuję wszystkim, którzy mieli swój wkład w przygotowanie i przebieg obu tych wydarzeń.

Bogna Daukszewicz            

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005