ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-28

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Uniwersyteckie zmagania z ortografią rosyjską

18 marca 2011 r. uczniowie klas technikum ZSEH (handlowiec, logistyk) wzięli udział w Dyktandzie rosyjskim zorganizowanym przez Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Kaliningradzkiego. Piętnastoosobowa grupa uczniów nie tylko zmierzyła się z zasadami ortografii rosyjskiej, ale także spotkała się z rektorami Uniwersytetu Kaliningradzkiego i Warmińsko-Mazurskiego, z wykładowcami i studentami obu uczelni, a przede wszystkim z gościem specjalnym uroczystości – gubernatorem Kaliningradu. Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki po Wydziale Humanistycznym (oprowadzali nas studenci). Podobała im się także projekcja filmu Dama z pieskiem oraz występ pieśniarza rosyjskiego, który zaprezentował oryginalne pieśni hiszpańskie i flamenco.

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych pan Krzysztof Iwulski i nasi uczniowie otrzymali od dyrekcji Instytutu Neofilologii UWM specjalne, oficjalne podziękowania za udział w Dyktandzie rosyjskim. Wyrażono też nadzieję na dalszą pozytywną i owocną współpracę szkoły i uczelni.

Mimo że nasi uczniowie pisali dyktando wspólnie ze studentami, przez co szanse były nierówne, zdobyliśmy czwarte miejsce. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, którymi były słowniki. Wyróżnienie za kaligrafię i staranne pismo otrzymały:

  • Paulina Zdziarska z klasy IV TH ( technik handlowiec)

  • Urszula Szydłowska z klasy IV TL (technik logistyk)

Nagrody i dyplomy nie były najważniejsze. Nasi uczniowie sami stwierdzili, że spotkanie na uniwersytecie to kolejny etap egzaminacyjny, atrakcyjna zachęta do studiowania, a nade wszystko nowe, ciekawe doświadczenie.

Bez względu na wynik wszystkim uczniom biorącym udział w „uniwersyteckiej przygodzie ortograficznej” serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję na dalsze sukcesy, nie tylko ortograficzne!

Edyta Piłat-Pętlicka         

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005