ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-18

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Wiosna, wiosna ach to ty -
czyli etnograficzne poszukiwania wiosny

25 marca 2010 r. do naszej szkoły na dobre po tak długiej zimie zawitała wiosna. A to za sprawą cyklicznego szkolnego spotkania z etnografią. Gościem szkoły była oczywiście pani Elżbieta Kaczmarek, pracownik Muzeum Warmii i Mazur, która mówiła o dawnych zwyczajach ludowych na Warmii i Mazurach związanych z wiosną. W spotkaniu uczestniczyły następujące klasy wraz z nauczycielami: II LPS, II TE „B”, II „A”, II „B” i III TH „B”.

Cykl ludowych zwyczajów związanych z wiosną na Warmii i Mazurach, a także w całej Polsce, pokrywał się z okresem trwania astronomicznej wiosny, czyli od równonocy wiosennej aż do przesilenia letniego, tj. od 21 marca do 22 czerwca. Czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później. Wiosenny cykl zawierał w sobie m.in. obrzędy wielkanocne. Można o nich przeczytać na naszej stronie internetowej w związku ze spotkaniem z p. E. Kaczmarek, które odbyło się w dniu 19.04.2006 r.

Ludowe obyczaje Warmiaków i Mazurów dotyczące nadejścia wiosny miały swe korzenie w pogaństwie. Ich zadaniem było chronić zarówno ludzi, jak i zwierzęta gospodarskie przed złym urokiem, czarami. Stąd też wywodziły się obrzędy związane z wodą, ogniem oraz wiarą w wyjątkowa moc ziół. Zwiastunem wiosny dla mieszkańców Warmii i Mazur były ptaki, przede wszystkim jaskółki (które według ludowych wyobrażeń zimowały w jeziorach w mule by wydostać się spod lodu, rozbijały go ogonkiem), oraz bociany. Tym ostatnim przyglądano się, gdy przylatywały po zimie do gniazd, chcąc odgadnąć, jaka będzie pogoda w nadchodzącym roku. Bocian brudny oznaczał deszczowy rok, czysty natomiast suchy.Z czasem obrzędy te przeszły w formę zabaw ludowych (topienie/palenie marzanny, chodzenie dziewcząt z gaikiem-maikiem oraz chłopców z kogutkiem, ale tylko na południu Mazur) bądź też włączono je do katolickich obrzędów towarzyszących Zielonym Świątkom i Bożemu Ciału, czyli strojenie ołtarzy gałązkami brzozy. Zainteresowanych pogłębieniem tematu odsyłam do następujących stron internetowych:
   http://www.domwarminski.pl/kontent/view/559/733 ,
   http://zapytaj.com.pl/Category/001,003/2,3279258,Jakie_sa_zwyczaje_na_Warmii_.html.

Cykl wiosenny zamykał się obrzędem nocy świętojańskiej (24 czerwca), o którym również możecie przeczytać na stronie internetowej naszej szkoły. Młodzież z zainteresowaniem przyjęła wykład zaproszonego gościa . W podziękowaniu za spotkanie pani Elżbieta Kaczmarek obdarowana została wiosennym bukietem różnokolorowych tulipanów. Artystyczną oprawę spotkania stanowiła krótka inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczennic Kamili Szymaniak (II TH) i Alicji Kamińskiej (IV TE „B”) , na którą złożyły się wiersze: Anny Achmatowej, Jerzego Harasymowicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Leopolda Staffa. Ilustrację muzyczną stanowiła kompozycja Antonia Vivaldiego „Cztery pory roku – wiosna”, a wchodzącą do świetlicy młodzież powitała piosenka w wykonaniu Marka Grechuty pt. „Wiosna, wiosna, ach to ty”. Spotkanie odbyło się w pięknej scenerii: element dekoracyjny stanowiła marzanna wykonaną ze słomy oraz bukiety złożone z bazi, kwitnących gałązek brzozy, bukszpanu i żonkili. Uroczystość przygotował i prowadził nauczyciel bibliotekarz pani Bogna Daukszewicz

Opracowała Bogna Daukszewicz

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005