ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-18

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Z wizytą w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu

Uczniowie drugiej klasy technikum logistycznego gościli  27 i 28 maja 2009 w Poznaniu.

W pierwszym dniu uczniowie mieli okazję zobaczyć pracę logistyka w praktyce. Zwiedzili:

  • poznański oddział DPD w Komornikach k/Poznania – wiodącego  dostawcy usług kurierskich,

  • sortownię DHL Express w Głuchowie k/Poznania – światowego lidera na międzynarodowym rynku przesyłek ekspresowych, drogowych i lotniczych       oraz frachtu morskiego, lotniczego i obsługi logistycznej.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Zakłady Volkswagen Poznań. Grupa miała okazję poznać proces powstawanie samochodu Transporter T5 oraz Caddy. Większość prac wykonywana jest przez roboty: od samego początku budowy podwozia, karoserii, poprzez lakiernie, spawalnie i montażownie. Uczniowie zobaczyli, jak ważny jest wysoki stopień dokładności, bezpieczne procesy oraz rygorystyczne kontrole jakości, by z taśmy produkcyjnej zjechał bezpieczny oraz stabilny samochód. Trudno było uwierzyć, że średnio co 1,5 minuty dochodzi w fabryce do tzw. „wesela” – czyli do połączenia podwozia z karoserią. Moment ten, jest symbolicznym uwieńczeniem budowy pojazdu. Następnie pozostały już tylko  prace estetyczne, sprawdzian z funkcjonowania poszczególnych urządzeń, jazda próbna, test ze szczelności samochodu w kabinie zraszania i po ostatnim odbiorze dokonywanym przez specjalistów z Działu Zapewnienia Jakości, auto trafia do salonów.

Uczniowie mieli też okazję zaobserwować dostawy części do produkcji w systemie „just in time” przez operatora logistycznego o międzynarodowym zasięgu - Panopa Logistic Polska oddział w Swarzędzu.

Podsumowaniem wycieczki była wizyta w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu, z którą nasza szkoła podpisała porozumienie o współpracy. Prezentacji uczelni dokonał Pan Wojciech Zalewski – rzecznik prasowy WSL, który szczegółowo omówił kierunki i specjalności oferowane przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu, przedstawił możliwości wyjazdów zagranicznych, uczestnictwa w licznych kołach naukowych oraz sekcjach sportowych, a na zakończenie swojego wystąpienia, przeprowadził dość emocjonujący konkurs z nagrodami. Następnie Pan Artur Olejniczak z Instytutu Logistyki i Magazynowania, pracownik Działu Upowszechniania Wiedzy i jednocześnie absolwent WSL wygłosił interesujący wykład „Co to jest logistyka?” Młodzi słuchacze uzmysłowili sobie, w jak wielu sferach naszego życia obecna jest  logistyka. Po dokonaniu prezentacji czasopism i innych publikacji wydawanych przez ILiM, Pan Artur Olejniczak odpowiedział na wszystkie pytania uczniów, dotyczące ciekawostek z życia studentów poznańskiej uczelni.   Nad przebiegiem całości spotkania czuwała Pani Karolina Matysik – specjalista ds. PR.

W wolnych chwilach uczniowie obejrzeli Stare Miasto, w tym jedną z atrakcji poznańskiego ratusza - dwa zabawne koziołki, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami.

Uczniowie, w przeważającej części miłośnicy piłki nożnej, nie mogli ominąć ulicy Bułgarskiej, gdzie trwa modernizacja stadionu Lecha Poznań, który ma być jednym z największych i najpiękniejszych stadionów w Polsce przygotowanym na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012.   

Kierownik wycieczki: Elżbieta Stużyńska

Opiekun:  Teresa Sołłohub

Zdjęcia: Karolina Matysik (WSL), Sebastian Dudek, Adam Lemieszek.

Tekst:  Elżbieta Stuzyńska

 

 

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005