ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-18

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

Wspomnienia z Japonii

Państwo usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Według Japończyków ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”.

Karate kyokushin to japońska sztuka i sport walki uprawiana na całym świecie. W Polsce zrzesza blisko 15 tys. ćwiczących. W dosłownym tłumaczeniu z japońskiego „karate” oznacza pustą dłoń.

Podróż do Japonii rozpoczęła się dla mnie 17 sierpnia 2009 r. i trwała przez 14 dni. Celem wyjazdu był udział w najważniejszej imprezie sportowej organizowanej w karate kyokushin, w mistrzostwach świata. Odbywały się one w miejscowości Chiba niedaleko Tokio. W karate kyokushin od wielu lat rozgrywane są zawody, w których jedną z konkurencji są walki dla zawodników powyżej 35 lat. Ciągłe doskonalenie się w sztukach walki oraz chęć przekraczania własnych granic, psychicznej i fizycznej wytrzymałości to podstawowe motywy udziału w zawodach.

Sam udział w mistrzostwach świata był dla mnie dużym wyzwaniem, mając na uwadze fakt, iż przerwa w startach trwała aż siedem lat. Reprezentowanie Polski na zawodach, wizyta w Ambasadzie Polski w Tokio, zobaczenie kraju o kulturze tak innej od naszej, było niezapomnianym przeżyciem.

Pierwszy dzień w Japonii rozpoczął się od zakwaterowania w pięknej dzielnicy Ikebukuro w Hotelu Metropolitan. Przejazd z lotniska Tokyo-Narita metrem trwał około godziny… i już wtedy nastąpiły pierwsze „zdziwienia”, zderzenie z obyczajowością japońską. Moją uwagę zwróciła bezwzględna cisza przy dość dużym tłoku w samym wagonie kolejki metra – to tylko jeden z przykładów pokazujących kulturę osobistą Japończyków. Przestrzeganie ogólnych zasad współżycia społecznego, zwyczajów, jakie panują na wyspach, oraz wewnętrzna dyscyplina wydają się Japończykom rzeczą normalną…;)

Kolejną „atrakcją” dla obcokrajowca była przejażdżka schodami ruchomymi. Poruszać się nimi należy wyłącznie lewą stroną, prawa strona zostaje wolna dla osób, „które się śpieszą”. Oczywiście my, Polacy, prawie zawsze chodziliśmy prawą stroną…

W tej części mojego sprawozdania z podróży do Japonii zamieściłem zdjęcia z pierwszych dni pobytu w Tokyo. Kolejne wspomnienia zawierać będą zdjęcia z zawodów karate oraz z wycieczki po Japonii, dokładnie z miast: Miyajma, Hiroshima, Kyoto, Osaka, Nagoya i Nara.

Galeria fotografii

Marek Wieczorek

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005