ul. Paderewskiego 10/12,   10-314 Olsztyn,   tel. 089 526-79-91,   e-mail: sekretariat@zseh.pl

   

Google

www.zseh.pl
w Internecie
 

Data ostatniej aktualizacji:
2011-03-18

 

  Start

  Informacje

 Rekrutacja

   Szkoły

 Program

   Kadra

  Matura

TAM BYLIŚMY

W dniach 15 – 19 kwietnia 2009 roku cztery uczennice naszej szkoły: Natalia Urbaniak – kl. 3 TL, Natalia Sieruta – kl. 3 LPEA, Katarzyna Kobylińska – kl. 3LPEA i Magdalena Kotuniak – kl. 2 LPS, pod opieką p. Krzysztofa Lewandowskiego, uczestniczyły w wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

 Wycieczkę zorganizował p. K. Lewandowski, a odbyła się ona na zaproszenie i dzięki uprzejmości Posła do Parlamentu Europejskiego – pana Bogusława Rogalskiego. Udział naszych uczennic w wyjeździe (należy nadmienić, że nie ponosiły one żadnych kosztów wyjazdu) był dla nich wyróżnieniem za wysokie osiągnięcia w nauce, udział w konkursach, aktywne uczestniczenie w życiu szkoły i działalność w Samorządzie Uczniowskim.

Plan wyjazdu obejmował zapoznanie młodzieży, jako obywateli zjednoczonej Europy, z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego, organizacją jego pracy i zadaniami, jakie mają do spełnienia posłowie. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia jego siedziby oraz spotkania się z eurodeputowanymi. Gospodarzem w Parlamencie był pan poseł Bogusław Rogalski, który w bardzo interesujący sposób opowiadał o swojej pracy eurodeputowanego, o misji, jaką ma do spełnienia i o odpowiedzialności, jaka spoczywa na nim i pozostałych europosłach. Odpowiedział też na szereg pytań, którymi był zasypywany przez nasze uczennice, a związanych z Parlamentem i Unią Europejską. Przyczyniło się to do poszerzenia naszej wiedzę na temat problemów Europy, wyzwań, jakie przed nią stoją.

Ale nie tylko Parlament i jego praca były w kręgu zainteresowań młodzieży i jej opiekuna. Uczestnicy mieli też możliwość zwiedzić dwie konstytucyjne stolice: Belgii – Brukselę i Holandii – Amsterdam. Dzięki wycieczce autokarowej poznali najpiękniejsze zabytki, najatrakcyjniejsze miejsca i zakątki Brukseli. Mogli zachwycić się bogactwem ekspozycji, choćby w muzeum motoryzacji i wojskowości, stanąć pod monumentalnym Atomium. W drodze powrotnej do Polski, w czasie postoju w stolicy Niderlandów, przez wiele godzin podziwiali architekturę Amsterdamu, spacerowali po urokliwych, ciasnych uliczkach Starego Miasta i oglądali malownicze, niczym w Wenecji, kanały żeglugowe z niezliczoną ilością mostów.

Wszyscy uczestnicy wrócili pełni wrażeń, miłych wspomnień i wiadomości na temat naszej Europy.

W imieniu uczestników wycieczki pragnę podziękować Panu Posłowi Bogusławowi Rogalskiemu za zaproszenie naszej młodzieży do Brukseli i umożliwienie jej udziału w tak fantastycznej wycieczce.

Krzysztof Lewandowski

 

Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski

 Copyright: Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

Olsztyn, 2005