Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Od września 2018 r. możesz rozpocząć w naszej szkole naukę zupełnie nowego zawodu – technika grafiki i poligrafii cyfrowej.
W szkole |
Jeżeli:
- interesujesz się techniką komputerową, grafiką, animacją, fotografią lub filmem,
- masz zdolności manualne i zmysł plastyczny,
- jesteś kreatywny, masz bogatą wyobraźnię i dobrą pamięć,
to jest to zawód dla Ciebie!
Czego się nauczysz?
W trakcie nauki poznasz programy graficzne i nauczysz się nimi sprawnie posługiwać. Zaczniesz projektować okładki, plakaty i foldery reklamowe. Dowiesz się, jak opublikować przygotowane projekty elektronicznie lub za pomocą maszyn drukujących.
To nie wszystko! Projektowanie obiektów przestrzennych i drukowanie ich na drukarkach 3D przestanie być dla ciebie tajemnicą. Ponadto odkryjesz tajniki montażu filmów, tworzenia animacji, obróbki dźwięku i tworzenia stron internetowych.
Kto wie, być może właśnie Twoje projekty znajdą się w przyszłości w prasie, telewizji, internecie lub na billboardach?
Zajęcia odbywają się w nowoczesnych pracowniach komputerowych wyposażonych w ploter, skaner, tablety graficzne, drukarki cyfrowe i aparaty fotograficzne.
Co po technikum?
Możesz zdać maturę i kontynuować naukę na wyższych uczelniach, a w szczególności:
w szkołach wyższych I stopnia na kierunkach: informatyka, grafika artystyczna, grafika komputerowa, multimedia i grafika komputerowa, papiernictwo i poligrafia; na innych kierunkach związanych z branżą IT.
Gdzie możesz w przyszłości pracować?
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej jest potrzebny w każdej niemal agencji reklamowej oraz we wszystkich firmach wydawniczych, od jego umiejętności zależy bowiem ostateczny wygląd ulotek, prospektów, gazet, czasopism kolorowych oraz książek.
Absolwent może znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, w firmach wydawniczych i drukarniach cyfrowych. Ponadto absolwent wykształcony w tym zawodzie jest wyposażony w umiejętność tworzenia trójwymiarowych wydruków i może znaleźć zatrudnienie w dziedzinie reklamy internetowej lub prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Jego umiejętności decydują o końcowym wyglądzie książek, czasopism, prospektów i ulotek. Może też uczestniczyć w procesie tworzenia gier komputerowych, stron internetowych, serwisów, a także tworzyć oprawy graficzne różnorodnych imprez i wydarzeń medialnych.
Czekają na Ciebie:
- szeroko pojęte multimedia, np. studia reklamowe (reklama zewnętrzna, udział w kampaniach reklamowych, projektowanie gadżetów reklamowych), rozrywka, studia grafiki,
- studia fotografii cyfrowej, edukacji (komputerowe kursy szkoleniowe, publikacje encyklopedii, itp.), inżynierii (projektowanie maszyn bądź pojazdów motoryzacyjnych),
- przemysł (wzornictwo przemysłowe, materiały do szkoleń zawodowych dla pracowników, reklama i sprzedaż produktów),
- instytuty naukowe (tworzenia modeli i symulacji komputerowych),
- zakłady poligraficzne, w tym m.in. projektowanie opakowań, drukowanie cyfrowe i dalsza obróbka, obsługa cyfrowych systemów zarządzania drukarnią.
Kierunek technik grafiki i poligrafii cyfrowej składa się z dwóch kwalifikacji:
PGF.04 Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych.
- Projektowanie materiałów graficznych.
- Opracowywanie publikacji (uwzględnia parametry technologiczne i jakościowe, zapotrzebowanie materiałowe).
- Przygotowywanie publikacji i prac graficznych do drukowania (składanie tekstu, obróbka grafiki).
PGF.05 Drukowanie cyfrowe i obróbka druków.
- Drukowanie cyfrowe i obróbka wydruków (wydruk na różnych materiałach eksploatacyjnych, konfiguracja i eksploatacja urządzeń).
- Drukowanie przestrzenne 3D i obróbka wydruków.