PROJEKT Zdam maturę tylko mi pomóż 2010-2011


Idź do treści

Wycieczki

Archiwum 2009/2010

/Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii zamieszczonej poniżej/

Uczniowie przygotowujący się do egzaminu maturalnego z biologii i równocześnie uczestniczący w unijnym projekcie "Zdam maturę, tylko mi pomóż" mieli okazję spędzić ostatnie dni tegorocznej zimy na interesującej 3-dniowej wycieczce nad morze. Podczas wyjazdu młodzieżą opiekowały się Beata Kaczmarska i Beata Mocarska.
Pierwszy dzień całkowicie wypełniły przejazdy i kolejne punkty programu dydaktycznego. W Szymbarku uczniowie poznali tradycje kaszubskie, zobaczyli najdłuższą deskę świata (oficjalnie zarejestrowaną w księdze rekordów Guinessa).
Przeżyli niecodzienną lekcję historii, oglądając m.in. Dom Sybiraka, Pociąg Donikąd i uczestnicząc w symulacji nalotu w Bunkrze Gryfu Pomorskiego. Wiele emocji i nieoczekiwanych wrażeń wywołała wizyta w Domu do Góry Nogami, który jest symbolem świata pełnego sprzeczności i zagrożeń. Z kolei popołudnie przeznaczone zostało na zwiedzanie z przewodnikiem Władysławowa i Półwyspu Helskiego, a w szczególności portu we Władysławowie i na Helu, pozostałości fortyfikacji z okresu II wojny światowej oraz Muzeum Regionalnego "Pod Strzechą" w Jastarni.
Zupełnie nieoczekiwanie można było również zajrzeć do warsztatu szkutniczego produkującego drewniane łodzie starymi, tradycyjnymi metodami i dowiedzieć się, że takie specyficzne umiejętności zawodowe przekazywane są w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Oczywiście żelaznym punktem pobytu na Helu musiała być wizyta w fokarium i obserwacja pływających lub relaksujących się na brzegu basenu foczek (nazwa biologiczna - foka szara).
Drugi dzień zdominował kilkugodzinny pobyt na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Najpierw wykład i ekspozycja w muzeum na temat powstawania wydm oraz charakterystycznej flory i fauny, czyli spora dawka teorii, a potem praktyka w postaci
11-kilometrowej ścieżki dydaktycznej w Obwodzie Ochronnym Rąbka. Nie lada wyzwaniem była wspinaczka na najwyższą, 40-metrową wydmę. Wśród ogromnej porcji wiedzy biologiczno-geograficznej ponownie znalazło się miejsce na akcent historyczny, czyli obejrzenie wyrzutni rakiet z okresu II wojny światowej.
W drodze powrotnej miał miejsce kolejny, dodatkowy i nieplanowany, punkt programu, ale szkoda byłoby nie skorzystać z okazji, by zobaczyć elektrownię wodną w Żarnowcu. Po kilkugodzinnym marszu, popołudniowe i wieczorne spacery po plaży we Władysławowie oraz Alei Sportowych Gwiazd - to czysta przyjemność i relaks.
Ostatni dzień uczniowie spędzili w Trójmieście. Najpierw w Gdyni zwiedzili oceanarium, gdzie mieli okazję obserwować żywe okazy wielu egzotycznych zwierząt, m.in. rekiny, ośmiornice, ogromne żółwie, płaszczki oraz piękny i niezwykle barwny świat raf koralowych. Następnie uczestniczyli w prezentacji multimedialnej zatytułowanej "Energia - ograniczone zasoby i jej wielkie potrzeby" oraz w warsztatach laboratoryjnych "Chemia wody", podczas których wykonali analizę chemiczną wody morskiej oraz pochodzącej z akwarium. Po obiedzie, ostatnie godziny przed powrotem do Olsztyna przeznaczono na spacer po gdańskiej starówce.
Podczas wycieczki bazę noclegowo-żywieniową stanowił Ośrodek Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo" we Władysławowie. Jest to piękny kompleks sportowo-rekreacyjny, położony na klifowym brzegu, wzdłuż szerokiej plaży Morza Bałtyckiego.
Wycieczka została zaprojektowana i opracowana od strony dydaktycznej przez nauczycielkę biologii - Beatę Kaczmarską, a organizacją całości zajęło się Biuro Podróży SZARPIE TRAVEL.

Beata Kaczmarska


Oto kilka opinii uczniów, którzy uczestniczyli w wycieczce:

Wycieczka do Trójmiasta była nie tylko niesamowitym przeżyciem, ale także pouczającą przygodą. Emocjonujące przechadzki po wydmach, niezapomniane widoki egzotycznych stworzeń w oceanarium, ciekawe opowieści przewodników oraz poznanie kultury kaszubskiej sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w mojej pamięci.

SebastianNajbardziej podobało mi się w Szymbarku, ponieważ był tam Dom do Góry Nogami. Fajnie było także w oceanarium.

PaulinaNa wycieczce podobał mi się pobyt w oceanarium i oglądanie różnych gatunków ryb i gadów oraz zajęcia edukacyjne, jakie się w nim odbywały.

MarcinFoto:
p. Beata Kaczmarska, Sebastian Hałajko kl. IV TL

Strona główna | Regulamin | Harmonogram zajęć | Galeria 2010/2011 | Pomoce dydaktyczne | Środki techniczne | Promocja projektu | Kontakt z mediami | EFS | EFS Warmia Mazury | Archiwum 2009/2010 | Matura z biologii | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego