19 listopada 2021 r. o godz. 11.00 rozpoczął się etap szkolny VI edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Nasi młodzi logistycy bardzo chętnie biorą udział w zmaganiach olimpijskich – w tym roku do etapu szkolnego zgłosiło się 29 uczniów z klas III i IV o kierunku technik logistyk.

Uczestnicy rozwiązywali test jednokrotnego wyboru (wybierali spośród pięciu odpowiedzi) składający się z 30 pytań. Na sprawdzenie swojej logistycznej wiedzy każdy zawodnik miał 35 minut. Oprócz pytań z zakresu ogólnej wiedzy logistycznej pojawiły się też bardziej szczegółowe, które odnosiły się aspektów prawnych pracy spedytora, transportu intermodalnego, formuł Incoterms 2020, zagadnień dotyczących zapasów i magazynowania, standardów globalnej identyfikacji ładunków, kodów kreskowych. Najwięcej emocji wywołało pytanie o stawki frachtowe za przewóz 40-stopowych kontenerów drogą morską z Chin do Polski – jak się zmieniły w obliczu pandemii. Otóż wzrosły one o ponad 100%, porównując styczeń 2021 r. do stycznia 2020 r.!

3 grudnia 2021 r. Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej ogłosił, że do zawodów II stopnia VI Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej zakwalifikowani zostali uczestnicy, którzy w zawodach I stopnia otrzymali co najmniej 20 punktów.

W zmaganiach okręgowych uczestniczyć będą:

  1. Ewelina Mielczarek;
  2. Patrycja Morella;
  3. Paweł Piędyk;
  4. Konrad Popławski;
  5. Michał Lutarewicz;
  6. Arkadiusz Hanusz.

Czworgu uczestnikom zabrakło jednego punktu.

Zawody okręgowe odbędą się 4 marca 2022 r. Nasi uczniowie zawalczą o tytuł finalisty, nagrody główne, nagrody specjalne oraz indeksy na Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Elżbieta Stużyńska     

Foto: Anna Białous, Elżbieta Stużyńska