Europejski Dzień Języków Obcych jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Wydarzenia organizowane 26 września we wszystkich krajach Unii mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych dzień ten celebrowaliśmy 29 września. Naszym partnerem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Uroczysta gala rozpoczęła się od wręczenia nagród w 9. edycji Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego „English Rules", który odbył się 7 czerwca 2021 roku. Obejmował on zagadnienia leksykalno-gramatyczne na poziomie B1/B2. Najlepsze okazały się:

Ewa Maćkiewicz z 4TGP – 1. miejsce;

Sofiia Zholonkovska z 2TGP – 2. miejsce;

Magdalena Wnętrzak z 3GTG – 3. miejsce.

Następnie zostały przedstawione rezultaty projektu internetowego eTwinning z języka niemieckiego pt. „#CODEutsch, który klasa 3 PTI realizowała w terminie od listopada 2020 do września 2021 roku.

Program eTwinning działa na zlecenie Komisji Europejskiej. Oferuje bezpieczną platformę współpracy dla europejskich szkół, dzięki której nauczyciele komunikują się, realizują wspólnie projekty i wymieniają się swoim doświadczeniem z zakresu nowych technologii.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych współpracował za pośrednictwem Internetu z następującymi szkołami:

  • Gesamtschule Ückendorf z miasta Gelsenkirchen w Niemczech;
  • Şentepe Şehit Volkan Canöz Anadolu Lisesi z miasta Yenimahalle w Turcji;
  • 3o Γυμνάσιο Γιαννιτσών z miasta Giannista w Grecji.

Zadanie, w ramach którego młodzież uczyła się kodowania i programowania przy wykorzystaniu programu Scratch, okazało się niezwykle wymagające. Najcenniejszą rzeczą podczas realizowanego już projektu była bardzo dobra współpraca szkół partnerskich, codzienna komunikacja, ogromne zaangażowanie oraz zainteresowanie analizowanym zagadnieniem, co doprowadziło do znakomitych efektów, mimo prowadzonej zdalnej edukacji.

W wyniku naszej pracy powstały:

  • wystawa wirtualnych pocztówek, za pomocą których młodzież przedstawiła swoją miejscowość;
  • plakaty promujące programowanie w programie Adobe Photoshop;
  • animacje i gry w programie Scratch, które powstały w grupach międzynarodowych.

Wyróżnienia otrzymali:

  1. Kacper Skiba;
  2. Piotr Prusik;
  3. Krystian Tymiński.

Ostatnim punktem programu był konkurs z języka hiszpańskiego pod nazwą „Viva España” , który przeprowadzony został w formie interaktywnego quizu. Zwycięskie miejsca zajęli uczniowie klasy 3 GTR:

1. miejsce – Natalia Tobojka;
2. miejsce – Karolina Rybak;
3. miejsce – Maciej Ruść.

Spotkanie zostało zwieńczone przepięknym wykonaniem utworu Lewisa Capaldiego „Someone you loved" przez uczennice klasy 3 PTL – Justynę Biellę oraz Aleksandrę Tabakę. Dziewczęta wprowadziły słuchaczy w romantyczny nastrój, a ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Gratulujemy wszystkim laureatom! Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom: Sebastianowi Płońskiemu, Annie Zinkiewicz, Małgorzacie Welenc, Katarzynie Podchul, Małgorzacie Witkowskiej, Anecie Wesołowskiej-Lorek oraz Annie Białous za szczególną pomoc w organizacji wydarzenia.

Elżbieta Dziedzicka