6 marca obchodzimy 83. rocznicę I Kongresu Polaków w Berlinie, na którym ogłoszono Pięć Prawd Polaka. ZSEH od 36 lat nosi imię Polaków spod Znaku Rodła i upamiętnia tradycje i historię Związku Polaków w Niemczech. Z tej okazji na platformie Microsoft Teams odbył się wykład poprowadzony przez pana dra Tomasza Wyżlica z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W wydarzeniu uczestniczyła klasa 3 technikum organizacji reklamy.

I Kongres Polaków w Berlinie zorganizował Związek Polaków w Niemczech, którego symbolem, do chwili obecnej, jest Rodło. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym czasie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona naszych rodaków. Uczestniczyło w nim ok. 5 tys. osób z różnych części Niemiec. Pomimo znacznych utrudnień ze strony władz nazistowskich, obrady odbyły się bez zakłóceń. Pod koniec obrad Kongresu uchwalono Pięć Prawd Polaków, które stanowić miały „dekalog“ Polaków w Niemczech.

Oto one:

  1. Jesteśmy Polakami.
  2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
  3. Polak Polakowi bratem.
  4. Co dzień Polak narodowi służy.
  5. Polska matka naszą. Nie wolno mówić o matce źle.

Zastanówmy się, co nam zostało z tych prawd?

Poniżej zamieszczony został link do filmu "W szkole Rodła", który przedstawia dzieje naszej szkoły oraz historię nadania jej imienia Polaków spod Znaku Rodła. Film powstał w roku 2018, który został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. 

Obejrzyj W szkole Rodła

Katarzyna Podchul, Monika Dziekanowska-Mikulak