Bądź widoczny po zmroku!

Uczniowie klasy drugiej (Kamil Szałkowski i Renata Mikołajun) oraz klasy trzeciej (Barbara Jakubowska i Łucja Sudoł) kierunku technik organizacji reklamy wzięli udział w konkursie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod tytułem „Błyskotliwi”.

Konkurs na najlepszy materiał filmowy dotyczący noszenia elementów odblaskowych organizowany był dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Celem akcji „Błyskotliwi” było zwiększenie świadomości społeczeństwa, szczególnie młodych osób, w zakresie właściwego zachowania się na drodze po zmroku.

Od 31 sierpnia piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy. Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały osoby poniżej 15. roku życia.

Teraz nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty umieszczane przy ubraniu, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców. W 2013 roku doszło do 9 489 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1 147 osób, a ponad 9 000 zostało rannych.

Do konkursu „Błyskotliwi” zgłosiło się ponad 180 zespołów. W każdym zespole pracowało około pięciu uczniów. Łącznie około 900 młodych osób dowiedziało się o obowiązku noszenia odblasków i przyswoiło sobie wiedzę na ten temat. To była najwyższa wartość tej akcji.

Chociaż nie udało nam się wygrać, to filmy naszych uczniów niech będą przestrogą dla wszystkich.

BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – SZANUJ SWOJE ZYCIE!

Edyta Chodań                    

 

Linki do filmów uczniów:

Basia i Łucja: https://www.youtube.com/watch?v=xz8ZqjgT8uU

Renata i Kamil : https://www.youtube.com/watch?v=uagFp2RKfH8