Kampania miała na celu promowanie uczenia się i nauczania języka niemieckiego wśród uczniów , rodziców i dyrektorów szkół w Polsce oraz uświadomienie wysokiej rangi tego języka w dzisiejszych czasach.

Uczniowie innych klas przygotowali również ciekawe prezentacje multimedialne.

Zobacz prezentacje Pauliny Kościńskiej i Daniela Śliżewskiego

 Drodzy uczniowie!

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez znajomości języków obcych  wydaje się niemożliwe i o tym nie trzeba nikogo przekonywać.

Wiele osób uważa jednak, że umiejętność komunikowania się w języku angielskim jest wystarczająca. Nie dostrzegają oni możliwości, jakie niesie za sobą dobra znajomość  języka niemieckiego. A przecież:

  1. Język niemiecki jest drugim najbardziej rozpowszechnionym językiem w  Europie i jednym z dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie, jest językiem ojczystym dla 105 milionów mieszkańców Europy, posługuje się nim 120 mln ludzi na świecie.
  2. Wśród języków obcych w Europie niemiecki zajmuje drugie miejsce po angielskim. W Austrii, Belgii, Lichtensteinie, Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii posiada status języka urzędowego. Ma również znaczenie ponadregionalne i cieszy się dużą popularnością w wielu krajach na całym świecie, np. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie, Francji, Argentynie, Rosji, w Kazachstanie, Australii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chile, Paragwaju, na Węgrzech, w Republice Południowej Afryki, Meksyku, Izraelu, Rumunii i w Czechach. 
  3. Obecnie niemieckiego jako języka obcego uczy się w instytutach językowych i szkołach na całym świecie 17 milionów ludzi.
  4. Jest to język naszych bliskich sąsiadów.
  5. Coraz więcej międzynarodowych koncernów zakłada w Polsce filie swoich zakładów i większość z nich to firmy niemieckie, w których liczy się znajomość właśnie języka niemieckiego. Po przystąpieniu Polski do UE Niemcy, Austria i Szwajcaria stały się potencjalnymi rynkami pracy. Specjaliści konkretnych dziedzin(informatycy, logistycy itd.) są wręcz pożądani i oczekiwani, jest jeden tylko warunek podjęcia takiej pracy: znajomość języka niemieckiego( wymaga tego większość niemieckich pracodawców).

Jestem przekonana, że język niemiecki to klucz do drzwi, za którymi czeka na Was nowoczesny, perspektywiczny, bardzo nowoczesny i przyjazny świat. Dlatego chciałabym rozpocząć  kampanię promującą uczenie się tego języka wśród uczniów naszej szkoły.

 Znajomość  języka  niemieckiego otworzy przed Wami nowe, nieznane dotąd drogi i poszerzy Wasze horyzonty.

 Poniżej znajdują się 2 prezentacje wykonane  przez Paulinę z klasy II TOR i Daniela z klasy II TIB na temat Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego.

Zachęcam do ich obejrzenia, są naprawdę ciekawe.

W przyszłym roku szkolnym  zapraszam  wszystkich chętnych do współpracy.

Marzena Bobel