Tradycyjnie w maju uczniowie klas II i III TL, w poszukiwaniu praktycznej wiedzy logistycznej, udali się do Poznania – stolicy polskiej logistyki. W programie wycieczek było zwiedzanie nowoczesnych, markowych zakładów produkcyjnych: Fabryki Volkswagen Poznań, NIVEA Polska Beiersdorf Manufacturing Poznań, browaru „Lech” Kompanii Piwowarskiej S.A., zwiedzanie stadionu INEA oraz wizyta w Wyższej Szkole Logistyki.

Uczniowie mieli okazję poznać charakter specjalistycznej poznańskiej uczelni oraz możliwości rozwoju w wymarzonym zawodzie. Wzięli także udział w zajęciach praktycznych – jako pracownicy hurtowni, kompletowali zamówienia i formowali paletowe jednostki ładunkowe. Zwiedzili również Krajowe Laboratorium Kodów Kreskowych i RFID, gdzie zyskali wiedzę z zakresu technologii radiowej identyfikacji.

Zwiedzając dział montażu w Fabryce Volkswagen Poznań, uczniowie obserwowali najnowocześniejszy na świecie logistyczny proces zaopatrzenia i produkcji Just-in-sequence. O ile dostawy na czas Just-in-time skupiają się głównie na eliminacji zapasów, o tyle Just-in-sequence koordynuje dodatkowo kolejność realizacji dostaw. W branży motoryzacyjnej mamy do czynienia z wysoce zindywidualizowaną produkcją – w jednym czasie produkuje się różne wersje samochodów według różnych upodobań odbiorców. Chodzi więc o to, aby dostawy na linie produkcyjne były realizowane według określonej kolejności. Niezbędne jest przekazywanie dostawcy informacji już na etapie przygotowania dostaw. Dzięki temu już na etapie realizacji dostawy wybrane komponenty układane są zgodnie z późniejszym zapotrzebowaniem na linii produkcyjnej. Dzięki wykorzystaniu numerów VIN, indywidualnych dla każdego pojazdu, nie ma możliwości, by komponenty dedykowane poszczególnym egzemplarzom montowanego samochodu zostały pomylone. Dostawy dla Zakładu Volkswagen Poznań realizuje operator logistyczny PANOPA.

W Centrum Produkcyjnym Beiersdorf Manufacturing Poznań uczniowie poznali specyfikę produkcji kremów. Zwiedzili nowoczesny, w pełni zautomatyzowany zakład, a konkretnie naważalnię, pakownię i magazyn. Przy okazji zetknęli się z ciekawą polityką personalną fabryki oraz poznali na własnej skórze reżim higieny osobistej, jaki obowiązuje w zakładach produkujących kosmetyki. Produkcja kosmetyków odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych i higienicznych.

W browarze „Lech” Kompanii Piwowarskiej zgłębili tajniki warzenia piwa zwiedzając kolejno działy: warzelnię, fermentację, filtrację, rozlewnię. Zobaczyli nowoczesne systemy pakowania, gdzie w jedną sekundę napełnia się 17 butelek i 27 puszek. Na koniec zwiedzania przeżyli multimedialną przygodę, podczas której rozwiązali quiz.

W czasie wolnym uczniowie zwiedzili poznańskie Stare Miasto, obejrzeli m.in. Koziołki poznańskie – jedną z atrakcji turystycznych Poznania. Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza.

Śmiało możemy powiedzieć, że będzie o czym opowiadać i co wspominać.

Elżbieta Stużyńska